مرور 40 سال سینمای ایران در صربستان

هجدهمین هفته فیلم ایران در قالب برنامه مروری بر 40 سال سینمای ایران 15 تا 21 بهمن در محل موزه سینمایی یوگسلوونسکا کینوتکا در بلگراد پایتخت صربستان برگزار گردید.

مرور 40 سال سینمای ایران در صربستان

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، این رویداد فرهنگی هنری به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد با همکاری اداره کل همکاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و بنیاد سینمایی فارابی برگزار گردید و در مراسم افتتاحیه آن تعدادی از سفرای مقیم، مقام های فرهنگی، هنرمندان و جمعی از شهروندان صرب حضور داشتند. آغازگر برنامه هم پخش سرود ملی دو کشور ایران و صربستان بود.

سپس ماریان وویووچ، مدیر موزه و رئیس برنامه های سینمایی کینوتکا با قدردانی از رایزنی فرهنگی ایران برای برگزاری این جشنواره گفت: وقتی 18 سال پیش ایده برپایی جشنواره فیلم های ایرانی مطرح شد، حتی خوشبین ترین افراد هم تصور نمی کردند این رویداد هر سال با استقبال بیشتر روبرو گردد. سال جاری که جشنواره به سن بلوغ رسیده است، بسیار مفتخریم هفته فیلم های ایرانی یکی از برنامه های ثابت موزه سینمایی کینوتکا شده و بر اعتبار کار ما اضافه نموده است.

در ادامه حسین ملاعبداللهی، سفیر ایران در بلگراد ضمن قدردانی از مسئولین موزه سینمایی کینوتکا برای همکاری در برگزاری هفته فیلم های ایرانی گفت: استمرار 18 ساله جشنواره فیلم های ایرانی در بلگراد و استقبال گرم شهروندان صرب بیانگر آن است که جشنواره جایگاهی قابل توجه در جامعه هنری صربستان و علاقه مندان سینمای ایران یافته است. سینمای پیش از انقلاب سعی در تقلید از هالیوود و بالیوود داشت و ژانر فیلمفارسی از فرط تکرار به ابتذال کشیده شده بود.

وی اضافه نمود: در دوران پس از انقلاب، جریان موج نوی سینمای ایران که از دهه 50 آغاز شده بود، به تدریج رشد کرد و با ورود فیلمسازانی از جمله عباس کیارستمی، علی حاتمی، داریوش مهرجویی، خسرو سینایی و... دگرگونی های اساسی در فرم و محتوای فیلم های ایرانی به وجود آمد. سینمای ایران به تدریج ساخته های خود را در جشنواره های بین المللی عرضه کرد و مورد تحسین منتقدان جهانی نهاده شد.

در ادامه مراسم نماهنگ سینمای ایران پس از انقلاب پخش شد و فیلم فصل نرگس به کارگردانی نگار آذربایجانی به نمایش درآمد. در هفته فیلم ایران در بلگراد 13 فیلم روی پرده رفت که خیلی دور، خیلی نزدیک، لیلی با من است و من ترانه 15 سال دارم به پخش کنندگی بنیاد سینمایی فارابی در این رویداد فرهنگی حضور داشتند.

منبع: همشهری آنلاین

به "مرور 40 سال سینمای ایران در صربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرور 40 سال سینمای ایران در صربستان"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید